Cały odłamek usiany jest siecią linii kolejowych i dróg, których największe zagęszczenie znajduje się na terytorium Novendii. Nietrudno jest kupić bilet na pociąg czy autobus, kursujący między dwoma większymi miastami, lecz jeśli ktoś pragnie dostać się do odległej, słabo zaludnionej mieściny, musi liczyć się z trudnościami i tym, że autobus nie będzie jeździł codziennie.
Dalekie podróże można skrócić, korzystając z wygody samolotu, a jeśli ktoś dysponuje prywatnym środkiem transportu, łatwo jest przekroczyć granicę państw samochodem. W kwestii łodzi – te głównie kursują wzdłuż rzek, i jedynie Solmaria jest krajem, w którym transport morski ma faktycznie znaczenie.
Portale prowadzące na inne odłamki wymagają posiadania paszportu, a także odpowiedniej wizy, którą należy uzyskać z bezpiecznym wyprzedzeniem. Samo przekroczenie portalu jest szybkie, bezpieczne i bezbolesne, choć niektórzy wrażliwcy narzekają na mdłości, duszności i bóle głowy, jakie utrzymują się zaraz po skorzystaniu z tego środka transportu.
W większych ośrodkach miejskich istnieje prężnie działający transport publiczny, na jaki składają się zastępy autobusów i tramwajów, nierzadko wspierane też kilkoma liniami metra. Pasażerowie mają możliwość wykupienia biletów jednorazowych, czasowych i grupowych – takich, które będą najlepiej odpowiadały ich potrzebom. Od niedawna pojawiły się również rowery miejskie i hulajnogi – te ostatnie wzbudzają niemałe kontrowersje, często będąc zawadą na chodniku, gdy jakiś nieostrożny użytkownik zostawi je na środku drogi. W co poniektórych miejscach wciąż można spotkać jeszcze trolejbusy, lecz jest to odchodzący do lamusa środek transportu.
W kwestii prawa jazdy – prócz zwykłego prawa jazdy, pozwalającego na prowadzenie standardowych środków transportu, istnieją jeszcze różne kategorie prawa jazdy (albo raczej, prawa lotu) przeznaczone dla niestandardowych pojazdów.
Wśród czarodziejów najpopularniejsze jest prawo lotu na miotłę. Bez takiego prawa, użytkownikowi miotły wolno poruszać się jedynie po ścieżkach rowerowych i nie wolno mu przekraczać prędkości. Miotłę może prowadzić tak, jak rower – nie za szybko i nie za wysoko, by nie stanowił zagrożenia dla innych członków ruchu drogowego. Jeśli chce się latać wyżej i szybciej, należy zdać egzamin na prawo lotu odpowiedniej kategorii, przy czym kategorii jest naprawdę wiele – od pozwolenia na lot w terenie zabudowanym, aż po pozwolenie na loty międzynarodowe na dużej wysokości.
Analogicznie rzecz się ma w przypadku, gdy dana osoba posiada naturalne skrzydła. Ze względów bezpieczeństwa, zabronione jest swobodne latanie w terenie zabudowanym, lecz na szczęście uzyskanie prawa lotu na posługiwanie się własnymi skrzydłami jest proste i stanowi bardziej formalność, niż cokolwiek innego.
Podróżowanie z pomocą własnoręcznie wykonanych wehikułów również jest możliwe, lecz ponownie – wymaga zatwierdzenia, atestu i sprawdzenia przez odpowiednich specjalistów, nim taki pojazd dostanie pozwolenie na to, by wypuścić go na drogi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz